Przejdź do głównej zawartości

Nasi autorzy

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, 

naszym celem jest podnoszenie standardu pracy w zakresie zarządzania kolekcją muzealną, poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń oraz we współpracy z profesjonalistami z branży muzealnej. Po ponad trzech latach współpracy mamy przyjemność przedstawić Państwu naszych PSIM-owych Autorów. Jest to grono profesjonalistów-inwentaryzatorów i muzealników, którzy z pasją dzielą się swoją najlepszą wiedzą i doświadczeniem, zarówno w formie artykułów, prezentacji szkoleniowych, tłumaczeń czy streszczeń odpowiedzi merytorycznych na zadane do PSIM pytania. Są to również osoby, które współpracowały przy stworzeniu szablonów dokumentów, wytycznych do pracy inwentaryzatorów, jak i bieżących opisów wydarzeń organizowanych przez PSIM oraz nasi Administratorzy bloga.

Dzięki naszym Autorom cele statutowe PSIM nabierają konkretnych kształtów, a ponad 100 inwentaryzatorów oraz muzealników ma okazję, by zasięgnąć wiedzy i poznać się wzajemnie ☺ 

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim biogramem i podsumowaniem tematycznym pracy Autorów PSIM. Staraliśmy się tak skonstruować biogram, by mogli Państwo znaleźć podpowiedź, z którym Autorem nawiązać kontakt, gdyby pojawiły się kolejne potrzeby konsultacji.

Lista skonstruowana jest alfabetycznie, wraz z podaniem nazwy Muzeum, którego Autor jest pracownikiem i zajmowanym stanowiskiem. Opis szczegółowe znajdują się pod linkiem każdego z Autorów.


LISTA AUTORÓW:


Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Kierownik Działu Inwentarzy

Luiza Fijałkowska 
Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum, Dział Głównego Inwentaryzatora

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Główny Inwentaryzator Zbiorów

Natalia Fyderek
Muzeum Fotografii w Krakowie, Kierownik Działu Inwentarzy


Bogusława Klat
Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum, Zastępca Głównego Inwentaryzatora


Lidia Kamińska 
Inventarium, niezależny ekspert


Natalia Ładyka 
Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum, Główny Inwentaryzator


Aldona Modrzewska 
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Kierownik Działu Zbiorów


Marcin Mondzelewski 
Muzeum Warszawy, Dział Inwentaryzacji Zbiorów


Alicja Nikolska 
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Główny Inwentaryzator

Danuta Olesiuk 
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Kierownik oddziału Zamek w Janowcu

Monika Raczyńska-Sędzikowska
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Główny Inwentaryzator

dr Kinga Raińska 
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Zastępca Dyrektora ds. Muzealnych

Katarzyna Reszka 
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Inwentaryzator, kustosz

Zbigniew Smoter 
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Dział Głównego Inwentaryzatora

Małgorzata Sułkowska 
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, asystent w Pracowni Głównego Inwentaryzatora Zbiorów

Mirosław Szwabowicz 
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Główny Inwentaryzator Zbiorów

Joanna Waśko 
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, konserwator

Agnieszka Widacka-Bisaga 
Muzeum Narodowe w Krakowie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Umowa użyczenia cel: depozyt / Umowa przechowania

W drugiej odsłonie Cyklu publikacji: dobre praktyki, wzory dokumentów, szablonyudostępniamy na licencji Creative Commons 4.0 Polska umowę użyczenia cel: depozyt oraz umowę przechowania.
Oba dokumenty zostały ze sobą powiązane ze względu na ich potoczną nazwę „umowa depozytowa”. Różnią się jednak zasadniczo.

Cykl publikacji: dobre praktyki, wzory dokumentów, szablony

Rozpoczynamy nowy cykl na naszym blogu związany z codzienną praktyką inwentaryzatorską w muzeach. Jego celem jest udostępnienie wzorów dokumentów, szablonów i dobrych praktyk, wypracowanych na podstawie doświadczenia grupy inwentaryzatorów a zarazem członków PSIM.
Mamy nadzieję, że proponowane wzory dokumentów pomogą usystematyzować kwestie związane z treścią umów (i ich różnorodnością), danymi niezbędnymi w protokołach, wykazach, pismach. Jako pierwszy udostępniamy szablon umowy użyczenia obiektów muzealnych na potrzeby wystaw.

Inwentaryzacja zbiorów muzealnych

Prezentujemy kolejny tekst z cyklu artykułów dotyczących zagadnień związanych z naszą pracą.
Artykuł Bogusławy Klat dotyczy prowadzenia kontroli zbiorów w komputerowych bazach danych i jest oparty na doświadczeniach autorki. W Jej zamyśle tekst ma się stać polem wyjścia do dyskusji i podzielenia się własnym doświadczeniem w tej dziedzinie. Zachęcamy wszystkich inwentaryzatorów do komentarzy.
Artykuł do pobrania: - Bogusława Klat, Inwentaryzacja zbiorów muzealnych z wykorzystaniem komputerowej bazy danych - MONA (PDF, 321 KB)

Temat ten został podjęty również we wspólnej ankiecie, przygotowanej przez grupę inwentaryzatorów zainteresowanych kwestiami ewidencji, a zwłaszcza kontrolami zbiorów i ich dokumentacji. Po wielu dyskusjach wśród pomorskich inwentaryzatorów okazało się, że choć wiedza o praktyce prowadzenia kontroli jest duża, to nadal pojawiają się kwestie wątpliwe. Pojawił się także problem ujednolicenia terminologii związanej z tym tematem. Kiedy omawiamy temat skontrów, spisów z n…