Publikacja PSIM - (Ko)lekcja sztuki. Opieka nad zbiorami sztuki współczesnej

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Z radością anonsujemy drugą z planowanych na ten rok publikacji PSIM - (Ko)lekcja sztuki. Opieka nad zbiorami sztuki współczesnej pod redakcją Małgorzaty Bogdańskiej-Krzyżanek
.

Dzieła sztuki współczesnej to cały katalog prac, które często wymykają się dotychczas stosowanym metodom pracy inwentaryzatora, opiekuna kolekcji i konserwatora. Można tu wymienić obiekty zbudowane z różnego typu nietradycyjnych materiałów, dzieła wieloczęściowe łączące rozmaite techniki i gatunki, dzieła ulotne, zapisy filmowe i dźwiękowe, dzieła w edycjach, kopie ekspozycyjne i wiele innych, bowiem w tego typu obiektach ograniczeniem materiałowym i technicznym jest jedynie wyobraźnia ich autorów.

Stawia to przed osobami pracującymi ze zbiorami współczesnymi szereg nowych wyzwań, także w kwestiach stosowania obowiązujących przepisów i norm. Liczne pytania i postulaty o współdzielenie się doświadczeniem i wiedzą pojawiły podczas IV Zjazdu Inwentaryzatorów Muzealnych Muzeum na zakupach, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych i Muzeum Śląskie w Katowicach w marcu 2019 roku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom członków PSIM, powstała idea organizacji warsztatów dotyczących powyższej problematyki. Do współpracy zaproszono zarówno doświadczonych muzealników, jak i specjalistów z różnych dziedzin, odpowiednio do zagadnień zgłaszanych przez pracowników muzeów. Warsztaty zorganizowane zostały przez PSIM oraz NIMOZ, przy organizacyjnym wsparciu Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN goszczących spotkania.

Artykuły w niniejszej publikacji wybrane były spośród wszystkich wystąpień poruszających najważniejsze kwestie związane z ewidencjonowaniem, ruchem i szacowaniem wartości obiektów sztuki współczesnej, a także strategią konserwatorską. Nie sposób jest przygotować uniwersalne wskazówki, większość prac tego typu wymaga indywidualnego podejścia, jednak zbiór przykładów oraz solidna dawka wiedzy osób na co dzień zajmujących się tego typu dziełami, z pewnością będzie stanowiła cenną wskazówkę.

Życzymy dobrej lektury i zachęcamy do kontaktu z PSIM, gdyby zechcieli Państwo podzielić się z nami swoimi uwagami: stowarzyszeniepsim@gmail.com.

link do publikacji:
Działalność statutową, w tym wydanie tej publikacji, wsparli nasi partnerzy: firma Marsh sp. z o.o. oraz MobileMS sp. z o.o. 
   

      




Publikacja wydana przy współpracy Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Wyniki ankiety - ocena IV Zjazdu PSIM

Drodzy Inwentaryzatorzy,   Przedstawiamy podsumowanie ankiet ewaluacyjnych dotyczących oceny IV Zjazdu  Inwentaryzatorów Muzealnych ...

Najchętniej czytane