Artykuł dotyczący inwentaryzacji zbiorów archeologicznych


Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

w ramach publikacji, które udostępniamy na naszym portalu, przedstawiamy Państwu tekst autorstwa Małgorzaty Sułkowskiej (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie) o praktyce związanej z przeprowadzaniem inwentaryzacji zbiorów archeologicznych w formie spisu z natury. Znajdziecie w nim Państwo opis całego procesu kontroli zbiorów archeologicznych, a także porównanie spisu z natury zbiorów archeologicznych znajdujących się w depozycie ze zbiorami archeologicznymi, które muzeum posiada na własność. Autorka przedstawiła także aspekt prawny związany z inwentaryzacją tego typu obiektów - omówione zostało „Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 30 sierpnia 2004 r. w sprawie zakresu, form i sposobu ewidencjonowania zabytków w muzeach”, a także „Ustawa o rachunkowości” z zaznaczeniem różnic, jakie istnieją pomiędzy nimi. Podsumowane zostały również problemy, jakie wynikają podczas kontroli tak specyficznych kolekcji jakimi są zbiory archeologiczne.

Niniejszy artykuł powstał na podstawie pracy dyplomowej podczas studiów w ramach Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim, pod kierownictwem prof. dr hab. Jana Święcha. Został opublikowany w Głogowskich Zeszytach Naukowych nr 11.

Życzymy dobrej lektury i zachęcamy do kontaktu z PSIM, gdyby zechcieli Państwo podzielić się z nami swoimi uwagami: stowarzyszeniepsim@gmail.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Wyniki ankiety - ocena IV Zjazdu PSIM

Drodzy Inwentaryzatorzy,   Przedstawiamy podsumowanie ankiet ewaluacyjnych dotyczących oceny IV Zjazdu  Inwentaryzatorów Muzealnych ...

Najchętniej czytane