II zebranie Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych

Praca wre :) 20 października br. spotkaliśmy się na 2. zebraniu Zarządu PSIM z udziałem członków Komisji Rewizyjnej oraz zaproszonych gości. Spotkanie było intensywne – poruszyliśmy na nim m. in. kilka głównych tematów: podsumowanie akcji werbowania członków i jej kontynuacji – przyjęcie strategii; obsługa, ocena zawartości, program treściowy i zasady funkcjonowania bloga, stan naszych finansów; przygotowanie Walnego Zebrania; współpraca z innymi stowarzyszeniami i instytucjami, udział w pracach legislacyjnych, szkolenia i inne. W przeciągu kilku miesięcy od powołania, do PSIM wstąpiło 41 osób :) Cieszy nas Wasze zainteresowanie oraz uczestnictwo w inwentaryzatorskiej dyskusji. W ciągu ostatnich tygodni chęć wstąpienia w nasze szeregi zadeklarowało kolejne 5 osób, tak trzymajmy!


Aby jednak było nas jeszcze więcej, postanowiono kontynuować proces werbowania członków z uwzględnieniem nowych metod, w tym: dołączenie do zaproszenia do PSIM adresu bloga, pozyskanie partnerów z muzeów archeologicznych i etnograficznych, prezentowanie PSIM na konferencjach. Jednym z ważnych zadań będzie również opracowanie oferty szkoleń realizowanych przez członków PSIM danego regionu z tematyki inwentaryzacji zbiorów. Oferta szkoleń mogłaby być przedstawiona przez koordynatorów lokalnym stowarzyszeniom muzealników, a także w NIMOZ. Wierzymy, że te działania zachęcą kolejnych inwentaryzatorów do uczestnictwa w pracach PSIM.

W kwestii rozwoju bloga PSIM jako platformy komunikacji i wymiany idei postanowiliśmy dla lepszego funkcjonowania poszerzyć grono jego administratorów, dodać możliwość wysyłania newslettera dla czytelników bloga na adresy mailowe członków i  utworzyć wolny dostęp do komentarzy. Zdecydowaliśmy również powołać grupy robocze spośród członków PSIM do opracowywania poszczególnych zagadnień z zakresu zarządzania kolekcją. Efektem tych działań będą publikacje właśnie na naszym blogu. W najbliższej przyszłości chcielibyśmy omówić w formie krótkich artykułów tematykę ewidencjonowania zbiorów w świetle ustawy o rachunkowości, inwentaryzacji zbiorów muzealnych, braków poinwentaryzacyjnych, broni w zbiorach muzeum w świetle prawa, zwrotu niepodjętych depozytów, definicji ustawowej błędu w zapisie inwentarzowym i problemów z jej interpretacją. Planujemy również omówienie tematów: przyjmowanie darowizn, raport o stanie zachowania, facility report, itp. i innych. Oczekujemy na Państwa propozycje.

Inwentaryzatorzy!, a teraz ważna wiadomość: podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu Walnego Zebrania PSIM w drugiej połowie stycznia lub w lutym 2017 r. w Zamku Królewskim w Warszawie. Mamy znów okazję, by spotkać się w gronie profesjonalistów i podjąć rozmowy nad naszymi zadaniami. Zjazd planujemy połączyć z debatą, której głównym hasłem tematycznym będzie „Znakowanie obiektów”. Chcemy by przedstawiciele muzeów podzielili się doświadczeniami ze znakowania obiektów muzealnych nowoczesnymi metodami. Już teraz zapraszamy :)

Aldona Modrzewska, Natalia Ładyka i Katarzyna Reszka

Pełna treść Protokołu nr 2/2016 z zebrania Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych w dniu 20 października 2016 r. dostępna jest w siedzibie PSIM – Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum, pl. Zamkowy 4 Warszawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Wyniki ankiety - ocena IV Zjazdu PSIM

Drodzy Inwentaryzatorzy,   Przedstawiamy podsumowanie ankiet ewaluacyjnych dotyczących oceny IV Zjazdu  Inwentaryzatorów Muzealnych ...

Najchętniej czytane