Podręcznik kuriera muzealnego - czyli prezent świąteczny

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,
W ramach międzynarodowej współpracy ze stowarzyszeniami inwentaryzatorów muzealnych, udostępniamy w Cyklu publikacji: dobre praktyki, wzory dokumentów, szablony kompleksową propozycję organizacji pracy kuriera muzealnego w formie podręcznika.
Podręcznik opisuje przebieg pracy kuriera oraz oczekiwania wobec niego, i został opracowany tak, aby wszyscy kurierzy rozumieli, na czym polega ich rola i odpowiedzialność, oraz jakie są zadania inwentaryzatora w zakresie tej pracy.

Podręcznik Kuriera powstał w celu promowania najlepszych praktyk w sektorze muzealnym i galerii w zakresie użyczania zbiorów. Został opracowywany na podstawie Ram Szkolenia Kurierskiego – narzędzia służącego do opracowywania i organizowania szkoleń kurierskich, które są rezultatem inauguracyjnego spotkania European Registrars Group w październiku 2015 r., podczas którego inwentaryzatorzy dzielili się swoimi doświadczeniami i sposobami współpracy. Ufamy, że zawarte w nim praktyczne informacje i rekomendacje pomogą Państwu w przygotowaniu kurierów do profesjonalnej obsługi transportu zbiorów muzealnych.
Podręcznik został zaprojektowany i opracowany przez:
  • Kathy Richmond – Inwentaryzatora w Museum of London, członkinię UK Registrar Group,
  • Desiree Blomberg – kierownika grupy ds. koordynacji wystaw i wypożyczeń, Moderna Museet i członka zarządu Nordic Registrars Group,
  • Wendelę Brouwer – Głównego Inwentaryzatora, Rijksmuseum i przewodniczącą, Nederlandse Registrars Group.
Polskie Stowarzyszenie Inwentaryzatorów Muzealnych dziękuje autorkom za możliwość udostępnienia podręcznika inwentaryzatorom zrzeszonym w PSIM, zarówno w wersji Podręcznika, jak i materiałów szkoleniowych. Do tej pory prezentowaliśmy rekomendacje z Podręcznika kuriera na dwóch szkoleniach PSIM: w Warszawie w listopadzie 2017 i Puławach w listopadzie 2018 r.

Podręcznik z wersji angielskiej został przetłumaczony na zlecenie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, i zredagowany w wersji polskiej na zlecenie PSIM przez Małgorzatę Bogdańską-Krzyżanek (Kierownika działu zbiorów i inwentarzy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), Joannę Waśko (konserwatora, Specjalisty ds. Profilaktyki Konserwatorskiej, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), Natalię Ładykę (Głównego Inwentaryzatora, Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum), Aldonę Modrzewską (Kierownika działu zbiorów, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin).

Jeśli mają Państwo dodatkowe sugestie, zachęcamy do dzielenia się swoim doświadczeniem, a wszelkie uwagi i uzupełnienia do Podręcznika kuriera prosimy przesyłać na adres: stowarzyszeniepsim[at]gmail.com.

Podręcznik udostępniamy w wersji .pdf na zasadach określonych poniżej:
Wersja oryginalna 1.2, 18 lipca 2017
Wersja polska 1.1., 6 grudnia 2018V. 1.2 ENG i 1.1 PL: Podręcznik kuriera dostępny na licencji Creative Commons 4.0 Polska Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach

Podręcznik kuriera, PDF, 548 KB
Szablon kwestionariusza kurierskiego, PDF, 426 KB
Dodatek do Podręcznika kurierskiego, PDF, 497 KB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Wyniki ankiety - ocena IV Zjazdu PSIM

Drodzy Inwentaryzatorzy,   Przedstawiamy podsumowanie ankiet ewaluacyjnych dotyczących oceny IV Zjazdu  Inwentaryzatorów Muzealnych ...

Najchętniej czytane