Inwentaryzacja zbiorów muzealnych

Prezentujemy kolejny tekst z cyklu artykułów dotyczących zagadnień związanych z naszą pracą.

Artykuł Bogusławy Klat dotyczy prowadzenia kontroli zbiorów w komputerowych bazach danych i jest oparty na doświadczeniach autorki. W Jej zamyśle tekst ma się stać polem wyjścia do dyskusji i podzielenia się własnym doświadczeniem w tej dziedzinie. Zachęcamy wszystkich inwentaryzatorów do komentarzy.

Artykuł do pobrania:
(PDF, 321 KB)

Temat ten został podjęty również we wspólnej ankiecie, przygotowanej przez grupę inwentaryzatorów zainteresowanych kwestiami ewidencji, a zwłaszcza kontrolami zbiorów i ich dokumentacji. Po wielu dyskusjach wśród pomorskich inwentaryzatorów okazało się, że choć wiedza o praktyce prowadzenia kontroli jest duża, to nadal pojawiają się kwestie wątpliwe. Pojawił się także problem ujednolicenia terminologii związanej z tym tematem. Kiedy omawiamy temat skontrów, spisów z natury i kontroli ewidencji w gronie inwentaryzatorów wydaje nam się, że wiemy o czym mowa, jednak próba zbudowania słownika terminologii w tym zakresie ujawnia różne podejście do tematu i różną interpretację przepisów. Ankieta ma być pierwszym elementem przygotowywanego opracowania dotyczącego dobrych praktyk prowadzenia kontroli muzealiów. Zapraszamy wszystkich inwentaryzatorów do wypełnienia ankiety.


Tradycyjnie zachęcamy do polemiki, reakcji na teksty w komentarzach i mailach oraz prosimy o propozycje kolejnych tematów do omówienia.

Marcin Mondzelewski - Wiceprezes PSIM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Wyniki ankiety - ocena IV Zjazdu PSIM

Drodzy Inwentaryzatorzy,   Przedstawiamy podsumowanie ankiet ewaluacyjnych dotyczących oceny IV Zjazdu  Inwentaryzatorów Muzealnych ...

Najchętniej czytane