Przejdź do głównej zawartości

Czy warto promować Muzeum w Wikipedii?

Tym razem podejmujemy nieco inny, choć bliski każdej instytucji kultury, temat. Przedstawiamy krótką informację o nowych możliwościach zaistnienia polskich zbiorów w Internecie, pozwalających na dotarcie z nimi do masowego odbiorcy. Dla instytucji ze stosunkowo niskim budżetem, wyzwanie to wydaje się prawie nieosiągalne. Strona domowa muzeum jest zazwyczaj odwiedzana przez ograniczoną liczbę użytkowników, dlatego informacje o własnej instytucji oraz jej kolekcji warto udostępnić także w miejscach, które cieszą się szerokim zainteresowaniem odbiorców z całego świata. Dewiza, która przyświecała Muzeum Narodowemu w Warszawie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, brzmi - być tam, gdzie jest najwięcej użytkowników i poprzez nowatorski sposób prezentacji zbiorów upowszechniać o nich wiedzę.

Wikipedia to wolna encyklopedia internetowa i zarazem największy projekt edukacyjny na świecie. Jest obecnie szóstą najczęściej odwiedzaną stroną internetową na świecie, ma charakter niekomercyjny i jest tworzona w około 300 wersjach językowych. Treść przygotowywana jest w całości przez wolontariuszy, którym może zostać każdy zainteresowany. Autorzy, wspierani przez wikipedystów (osoby stale redagujące Wikipedię), zobowiązani są do opatrzenia informacji wiarygodnym zewnętrznym źródłem, dlatego publikowane wiadomości są łatwe do weryfikacji.


Wikipedia jest najbardziej znanym projektem w rodzinie Wikimediów, do których należą m.in.: Wikisłownik, Wikiźródła, Wikicytaty czy Wikimedia Commons. Ten ostatni, stanowi obszerne repozytorium zdjęć, grafik, plików muzycznych i filmów, dostępnych na wolnych licencjach. Pozwala na korzystanie z materiałów w dowolnym zakresie, także komercyjnym, pod warunkiem zachowania zasad licencji. Podstawową licencją, na której udostępnia się zawartość Wikipedii jest Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach (w skrócie oznaczana jako CC BY-SA). Licencja ta pozwala na korzystanie z materiałów w dowolnym zakresie, pod warunkiem wskazania autorów, źródła i objęcia swojej kopii lub utworu zależnego tą samą licencją.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska organizuje ponadto warsztaty, spotkania dla wikipedystów oraz zainteresowanych edytowaniem, prowadzi system mini-grantów dla twórców projektów, wspiera działania służące pozyskaniu materiałów faktograficznych, fotograficznych i źródłowych dla projektów Wikimedia. Przykładem takiej inicjatywy był projekt Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Rok obrzędowy z Wikipedią, który obejmował wspólne badania terenowe pracowników muzeum, redaktorów, fotografów Stowarzyszenia Wikimedia Polska i wolontariuszy.

Dzięki współpracy MNW z Wikimedia Polska, wolontariusze (studenci i doktoranci) przygotowali, pod kierunkiem pracowników muzeum, kilkadziesiąt rzetelnych artykułów w kilku językach, ilustrowanych wysokiej jakości fotografiami, które zasiliły następnie repozytorium Wikimedia Commons. Liczba tłumaczeń wspomnianych artykułów będzie wciąż rosła, dzięki przekładom kolejnych wolontariuszy. Ścieżka wskazana przez MNW, która jest dostępna dla każdego muzeum, zdaje się być najskuteczniejszą metodą promocji polskiej kultury w wymiarze globalnym.

Więcej informacji o współpracy Stowarzyszenia Wikimedia Polska z polskimi instytucjami kultury, można przeczytać na stronie projektu GLAM-Wiki (Galerie Biblioteki Archiwa Muzea).

Komentarze

  1. > warto obejrzeć, krótki dokument: "The GLAM-Wiki Revolution" (https://www.youtube.com/watch?v=UlNT16gqHyo)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Umowa użyczenia cel: depozyt / Umowa przechowania

W drugiej odsłonie Cyklu publikacji: dobre praktyki, wzory dokumentów, szablonyudostępniamy na licencji Creative Commons 4.0 Polska umowę użyczenia cel: depozyt oraz umowę przechowania.
Oba dokumenty zostały ze sobą powiązane ze względu na ich potoczną nazwę „umowa depozytowa”. Różnią się jednak zasadniczo.

Cykl publikacji: dobre praktyki, wzory dokumentów, szablony

Rozpoczynamy nowy cykl na naszym blogu związany z codzienną praktyką inwentaryzatorską w muzeach. Jego celem jest udostępnienie wzorów dokumentów, szablonów i dobrych praktyk, wypracowanych na podstawie doświadczenia grupy inwentaryzatorów a zarazem członków PSIM.
Mamy nadzieję, że proponowane wzory dokumentów pomogą usystematyzować kwestie związane z treścią umów (i ich różnorodnością), danymi niezbędnymi w protokołach, wykazach, pismach. Jako pierwszy udostępniamy szablon umowy użyczenia obiektów muzealnych na potrzeby wystaw.

Inwentaryzacja zbiorów muzealnych

Prezentujemy kolejny tekst z cyklu artykułów dotyczących zagadnień związanych z naszą pracą.
Artykuł Bogusławy Klat dotyczy prowadzenia kontroli zbiorów w komputerowych bazach danych i jest oparty na doświadczeniach autorki. W Jej zamyśle tekst ma się stać polem wyjścia do dyskusji i podzielenia się własnym doświadczeniem w tej dziedzinie. Zachęcamy wszystkich inwentaryzatorów do komentarzy.
Artykuł do pobrania: - Bogusława Klat, Inwentaryzacja zbiorów muzealnych z wykorzystaniem komputerowej bazy danych - MONA (PDF, 321 KB)

Temat ten został podjęty również we wspólnej ankiecie, przygotowanej przez grupę inwentaryzatorów zainteresowanych kwestiami ewidencji, a zwłaszcza kontrolami zbiorów i ich dokumentacji. Po wielu dyskusjach wśród pomorskich inwentaryzatorów okazało się, że choć wiedza o praktyce prowadzenia kontroli jest duża, to nadal pojawiają się kwestie wątpliwe. Pojawił się także problem ujednolicenia terminologii związanej z tym tematem. Kiedy omawiamy temat skontrów, spisów z n…