Szkolenie w Puławach - podsumowanieSzanowni Państwo,
26 listopada 2018 r. Polskie Stowarzyszenie Inwentaryzatorów Muzealnych we współpracy z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym przeprowadziło szkolenie z zakresu podstawowych zadań inwentaryzatora muzealnego. Szkolenie przeznaczone było dla muzealników województwa lubelskiego i było trzecią edycją szkoleń regionalnych organizowanych przez PSIM. W szkoleniu wzięły udział 32 osoby z 16 instytucji. Swoją obecność zaznaczyli również nasi partnerzy: Marsh sp. z o.o. oraz FPSystem sp. z o.o.

Program szkolenia podzielony został na trzy części. Na początku omówiono zagadnienia związane z ewidencjonowaniem zbiorów, w tym zbiorów pomocniczych z uwzględnieniem doświadczeń Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.


Kolejny panel dotyczył inwentaryzacji zbiorów. Trzystopniowe omówienie tematu zawierało: a) porównanie wymagań dla prowadzenia inwentaryzacji na podstawie ustawy o rachunkowości i ustawy o muzeach (Rozporządzenie Ministra Kultury z dn. 30.08.2004 r. w sprawie zakresu, form i sposobu ewidencjonowania zabytków w muzeach), b) zastosowanie w muzeum instrukcji inwentaryzacyjnej i  praktyczne przeprowadzenie inwentaryzacji w bazie danych, oraz c) propozycje regulaminu dla inwentaryzacji prowadzonej w formie spisu z natury wraz z praktycznym omówieniem procesu jej wykonywania przeprowadzenia.

Trzeci panel poświęcony był pracy kuriera muzealnego. Wzbogacony o scenariusze  nieprzewidzianych zdarzeń podczas transportu czy montażu wystawy, stał się okazją do ożywionej dyskusji. Uczestnicy szkolenia, w oparciu o swoje doświadczenie, poszukiwali najlepszych rozwiązań.

Poza wymianą wiedzy, owocem szkolenia jest objęcie przez panią Danutę Olesiuk – Kierowniczkę Zamku z Janowcu, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, funkcji koordynatora PSIM dla województwa lubelskiego 💗😊. Zastąpiła ona w tej roli panią Bogusławę Klat, która pełniła tę funkcję przez ostatnie  trzy lata. Serdecznie dziękujemy p. Bogusławie Klat oraz życzymy powodzenia pani Danucie Olesiuk.

Zachęcamy do śledzenia bloga! W następnym roku planujemy szkolenia w kolejnych regionach.

3 komentarze:

  1. Witam, czy Stowarzyszenie dysponuje jakimś harmonogramem tego typu szkoleń. Kiedy będą się odbywały kolejne edycje i dla jakich województw?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszelkie informacje dotyczące szkoleń w 2019 roku zostaną opublikowane po Zarządzie stowarzyszenia, czyli w przyszłym tygodniu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szkolenia pracownicze w www.qualityguide.pl? Czułam, że naprawdę dobrze trafiłam. Kurs prowadzony był naprawdę bardzo fachowo.

    OdpowiedzUsuń

Polecany post

Wyniki ankiety - ocena IV Zjazdu PSIM

Drodzy Inwentaryzatorzy,   Przedstawiamy podsumowanie ankiet ewaluacyjnych dotyczących oceny IV Zjazdu  Inwentaryzatorów Muzealnych ...

Najchętniej czytane