Skreślenia z inwentarza z powodu błędu w zapisie inwentarzowym

Witamy Was w Nowym 2017 Roku! 

Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy prezentację krótkich artykułów poruszających tematy dotyczące codziennej pracy inwentaryzatorów, wiążące się z obowiązkowymi działaniami, które nakłada na muzea Ustawa o muzeach i wynikające z niej rozporządzenia. Praktyka dowodzi, iż nie wszystkie przepisy i zapisy w w/w dokumentach są jasne i precyzyjne a niektóre są wręcz lakoniczne, jak ten np. dotyczący cyklicznej inwentaryzacji zbiorów. Mamy nadzieję, że publikowane na naszym blogu artykuły ułatwią pracę inwentaryzatorom muzealnym, a także tym wszystkim, którzy zajmują się na co dzień zarządzaniem zbiorami ponosząc odpowiedzialność za ich prawidłową ewidencję i stan ilościowy. 

Rozpoczynamy od artykułu podejmującego problem skreśleń w księgach inwentarzowych, depozytowych i innych prowadzonych w muzeach, przedstawiając sytuacje, które na podstawie przepisów bezspornie wymagają decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz takie, o których może samodzielnie zadecydować dyrektor Muzeum.

Artykuł do pobrania:
(PDF, 95 KB).
 (źródło: NIMOZ - baza danych, akty prawne)
Rozporządzenie Ministra Kultury w sprawie zakresu, form i sposobu ewidencjonowania zabytków w muzeach z dnia 30 sierpnia 2004 r. (źródło: NIMOZ - baza danych, akty prawne)

W następnej kolejności omówimy m.in. spisy inwentaryzacyjne, a w szczególności spis z natury, wnioski z postępowań kontrolnych, broń w muzeach, digitalizację i inne. Prosimy Was o reakcję na teksty w komentarzach i mailach oraz o propozycje kolejnych tematów do omówienia.

Natalia Ładyka – Prezes PSIM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Wyniki ankiety - ocena IV Zjazdu PSIM

Drodzy Inwentaryzatorzy,   Przedstawiamy podsumowanie ankiet ewaluacyjnych dotyczących oceny IV Zjazdu  Inwentaryzatorów Muzealnych ...

Najchętniej czytane